JAK PORUSZAĆ SIĘ SAMOCHODEM W WIELKIEJ BRYTANII? ZASADY RUCHU DROGOWEGO W UK

Wielka Brytania

Przyjeżdżając pierwszy raz do Wielkiej Brytanii, wiele osób obawia się, różnic w poruszaniu się po jezdni. Szczególnie jeśli w grę wchodzi jazda samochodem, warto wiedzieć, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Ruch lewostronny, samochody z kierownicą po prawej stronie czy wydzielone pasy dla autobusów. To tylko część różnic, jakie możemy dostrzec na jezdni w Uk. Wszystkich ciekawych, jak prawidłowo poruszać się po drogach w Wielkiej Brytanii, zapraszam do dalszej części wpisu.


JAK PORUSZAĆ SIĘ SAMOCHODEM PO DROGACH W WIELKIEJ BRYTANII?

Ruch lewostronny

Podstawową różnicą, której powinniśmy się spodziewać po przyjeździe do Wielkiej Brytanii, to lewostronny ruch. Mimo, że akurat jest to przez wiele osób znane, nadal zdarza się, że emigranci mylą się i próbują jeździć po przeciwnej stronie jezdni. A to w rezultacie, jest bardzo niebezpieczne i może być przyczyną poważnych wypadków drogowych.

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Kultura jazdy

Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o kulturę jazdy, to kierowcy na Wyspach Brytyjskich, utrzymują ją na wysokim standardzie. Wpychanie się samochodów, wymuszanie pierwszeństwa czy agresywne używanie klaksona, w Uk jest rzadkością. Tutaj kierowcy chętnie przepuszczają inne pojazdy czy pieszych, cierpliwie czekają jak ktoś parkuje i dla większości, nie stanowi to żadnego problemu. Przyznam, że w Polsce pod tym względem jest zdecydowanie inaczej i odczuwam to, za każdym razem jak jestem w naszym kraju. Wtedy mnie zastanawia, czemu polscy kierowcy nie posiadają zbyt wiele kultury jazdy…

ZASADY RUCHU DROGOWEGO

Dojeżdżając do ronda, pierwszeństwo mają pojazdy poruszający się po prawej stronie, chyba że znaki nakazują inaczej. Z kolei dojeżdżając do skrzyżowania, pierwszeństwo jest oznaczone znakami drogowymi i trzeba dokładnie je sprawdzać. Jadąc po drodze, należy trzymać się lewej strony. Wyprzedzać można z prawego pasa.

Wielka Brytania

IMG_20191006_175525

Wielka Brytania

Wąskie drogi

Drogi peryferyjne w Wielkiej Brytanii, przeważnie są bardzo wąskie i często obsadzone żywopłotami. To w znacznym stopniu utrudnia widoczność dróg i w takich miejscach, ciężko się poruszać. Szczególnie jak jedzie samochód z naprzeciwka, a droga jest mniej więcej szerokości jednego z aut. W takiej sytuacji, nie ma mowy o wyminięciu się dwóch pojazdów. Dlatego jeden z pojazdów, powinien się wycofać, a do wymijania użyć najbliższej zatoczki lub poszerzenia. Na takich drogach, warto ograniczyć prędkość, by ewentualnie móc bez problemu zahamować.

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Sygnalizatory świetlne

Tutaj mamy podobnie jak w Polsce. Czerwone światło oznacza, że trzeba się zatrzymać, pomarańczowe przygotować do jazdy lecz jeszcze nie ruszać. Dopiero, gdy zapali się zielone światło, można zacząć ruszać samochodem.

Ważne!
Gdy, na sygnalizatorze pojawi się zielone światło, można ruszać, ale warto zwracać uwagę, czy nie ma pieszych na jezdni! Niestety, ale piesi korzystając z uprzejmości kierowców, lubią wchodzić na drogę. Niezależnie czy mają czerwone światło czy nie. W Uk nie ma „ścigania” za przejście na czerwonym świetle, dlatego czasem można się zdziwić, jak często piesi wędrują po jezdni…

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Pomarańczowe migające światła oznaczają, że z przejścia będzie korzystał pieszy. Po opuszczeniu drogi przez pieszego, można przejechać przez jezdnię.

W Wielkiej Brytanii, szczególnie wyróżniony jest, jeden rodzaj przejścia dla pieszych. Mowa tu, o znajdujących się na nim, migających pomarańczowych lampkach. Prawo w Uk nakazuje, że jak na przejściu w takim miejscu pojawi się pieszy, należy go przepuścić. Jeśli tego nie zrobimy, a będą zamontowane kamery bądź zobaczy to policja, możemy zarobić mandat.

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Wielka Brytania

W Uk nie można używać klaksona od godziny 23.30 do 7.00 rano oraz na postojach. Można z niego korzystać, jedynie w sytuacjach stwarzających zagrożenie.

Podobnie jak w Polsce, podczas jazdy, nie można korzystać z telefonu komórkowego.

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Pasy dla autobusów, rowerzystów i taksówek

Na jezdni w Uk, trzeba być przygotowanym, na wyznaczone pasy dla autobusów, taksówek czy rowerzystów, z których nie wolno korzystać. Są one dostosowane, jedynie do użytkowania przez te określone pojazdy.

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Samochody dostawcze i ciężarówki

Poruszając się po drogach w Wielkiej Brytanii, należy zwracać szczególną uwagę, na zagraniczne samochody dostawcze i ciężarówe, mające kierownicę po lewej stronie. Kierowcy takich pojazdów, nie są w stanie zobaczyć wszystkiego, przez martwe pole w lusterkach. Ze względu na bezpieczeństwo, warto być ostrożnym, gdy widzimy je na drogach.

Anglia

PARKOWANIE

Jeśli chcesz zaparkować samochód w Wielkiej Brytanii, musisz to zrobić, w odpowiednio wyznaczonym miejscu. Nie można parkować na podwójnych żółtych liniach czy na prywatnych posesjach.

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Na ulicach w Uk, niektóre miejsca parkingowe, w określonych strefach są płatne. tzw Residents parking permits. Tylko osoby, które uiściły opłatę, mogą z nich korzystać. Samochody takie, mają zamieszczoną naklejkę na szybie, z informacją, że parking jest opłacony.

Gdy widzisz białe przerywane linie na jezdni, z napisem DISABLED, również nie możesz tam parkować. Oznacza to, że takie miejsca parkingowe, przeznaczone są jedynie dla osób niepełnosprawynych.

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Dużo samochodów w Uk, jest zaparkowanych na ulicy, zaraz obok mieszkań. Dlatego jest ciasno i często bywa problem, ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego.

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Wielka Brytania

OGRANICZENIA PRĘDKOŚCI W WIELKIEJ BRYTANII

Na Wyspach Brytyjskich, znaki z oznaczonymi limitami prędkości, będą podane w milach.

Ograniczenia dla samochodów osobowych i motocykli:
Teren zabudowany (Built-up area) – 30 mil/h – 48 km/h.
Autostrada – (Higway) 70 mil/h – 112 km/h.
Pojedyńcze jezdnie (single cariageway) – 60 mil/h.
Podwójne jezdnie (a dual cariageway) – 70 mil/h – 112 km/h.

Wielka Brytania

Wielka Brytania

Jazda pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdów w Uk pod wpływem alkoholu, jest surowo karane. W przypadku kontroli przez policjantów, może to się skończyć wysokim mandatem do zapłaty, utratą prawa jazdy lub nawet pozbawieniem wolności. Dopuszczalny limit w Wielkiej Brytanii to: 80 mg alkoholu na 100 ml krwi lub 35 mg alkoholu na 100 ml wydychanego powierza. Warto przestrzegać tych przepisów, nie tylko ze względu na surowe kary, ale szczególnie dla własnego bezpieczeństwa.

POLICJA W WIELKIEJ BRYTANII

Służby porządkowe w Wielkiej Brytanii, znacznie odbiegają od polskich. Samochody policyjne można dość często dostrzec na drogach, jednak rzadko kiedy, policjanci zatrzymują kierowców w celach kontrolnych. W sumie odkąd jestem w Anglii (czyli kilka lat) ani razu nie zdarzyło mi się, aby zatrzymała mnie policja. Nie ważne czy przekroczyłam prędkość czy nie. A samochodem jeżdżę przynajmniej 5 razy w tygodniu. Tutaj policjanci są znacznie bardziej „wygodni.” Jeszcze nigdy nie widziałam tu policjanta z tzw „suszarką” od pomiaru prędkości. Tutaj zwyczajnie od tego są fotoradary i kamery. Inaczej mówiąc, jeśli ktoś przekroczy prędkość czy użyje nieodpowiedniego pasa, a zarejestruje to kamera, otrzyma mandat, który będzie dostarczony pocztą.

Warto wiedzieć!

Kamery w Wielkiej Brytanii, są w stanie zarejestrować dane, tylko kierowcy, który posiada pojazd zarejestrowany w Uk! To znaczy, że np. jeśli przekroczysz prędkość i będziesz poruszał się samochodem, który ma polskie tablice rejestracyjne, możesz być spokojny, bo mandat do ciebie i tak nie przyjdzie! Brytyjczycy kiepsko ogarniają wykroczenia emigrantów i pod tym względem, są daleko za innymi krajami Europejskimi.

Wielka Brytania

POLSKI SAMOCHÓD W WIELKIEJ BRYTANII

Wiele osób decyduje się na wyjazd do UK polskim samochodem. Obecnie sytuacja się polepszyła, bo można już zarejestrować angielski samochód w naszym kraju. Mimo wszystko, na brytyjskich drogach, nadal można zauważyć pojazdy polskie. A to wszystko dlatego, że ubezpieczenie za angielskie samochody, jest bardzo wysokie! Może ono wynieść nawet 100 funtów miesięcznie. A to jeszcze nie koniec płatnośći… Oprócz wykupionego ubezpieczenia, należy też uiścić opłatę za tzw. Road Tax – podatek za użytkowanie dróg. Niestety, ale łącznie trochę tych wydatków za jazdę samochodem się uzbiera…

JAK LEGALNIE JEŹDZIĆ POLSKIM SAMOCHODEM W UK?

Każdy kierowca, który ma w planach, poruszać się po Anglii polskim samochodem, może tu przebywać 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy w roku. Po tym czasie, należy samochód przewieźć, poza obszar Uk. Jednak dotyczy to tylko osób, które w Anglii nie pracują i nie mają zamiaru być rezydentami tego kraju. Mimo to, większość emigrantów, przebywa w Uk w celach zarobkowych. W takiej sytuacji, używanie polskiego samochodu na terenie Wielkiej Brytanii, jest nielegalne.

Co grozi, jeśli policja dowie się, że polski samochód porusza się nielegalnie w UK?

Policja często ignoruje zagraniczne rejestracje na samochodach. Jednak jeśli jakimś pechem, zatrzyma takiego kierowcę, to może słono za to zapłacić. Oprócz wysokiej kary pieniężnej, policja ma prawo nawet skonfiskować samochód i go zniszczyć! Niestety takie jest tu prawo. Dlatego decydując się na przyjazd do Anglii polskim samochodem, należy mieć to na uwadze. Oczywiście, podczas ewentualnej kontroli, właściciel pojazdu będzie najpierw poproszony o dokumenty oraz o uargumentowanie czasu, w jakim porusza się po Wyspach Brytyjskich. Np. pokazując bilet z Promu czy Eurotunelu. Jeśli okres pobytu będzie powyżej 6 miesięcy, policja będzie miała prawo zabrać taki pojazd. Mimo wszystko, takich sytuacji dotychczas było niewiele. Dodatkowo, tak jak wcześniej wspomniałam, policja rzadko kiedy zatrzymuje kierowców. W sumie bardziej interesują się pojazdami z angielskimi rejestracjami niż zagranicznymi.

Wielka Brytania

Podsumowując

Jeśli zdecydujesz się na jazdę samochodem po Wielkiej Brytanii, musisz być przygotowany, że prawo jest tu trochę inne niż w Polsce. Drogi znacznie odbiegają od polskich, a znajdujące się na nich sygnalizatory bądź znaki, też bywają inne. Mam nadzieję, że te inforamcje pomogły Ci zrozumieć system panujący na jezdni i teraz łatwiej będzie Ci się poruszać po Wyspach Brytyjskich:)

Polecam również wpisy:

⇒ Zalety i wady pracy za granicą.
Jak wyglądają domy w Anglii? W jakim stylu są budowane?
Panika wśród Brytyjczyków – Fałszywa czarna wdowa atakuje Wielką Brytanię!

33 myśli na temat “JAK PORUSZAĆ SIĘ SAMOCHODEM W WIELKIEJ BRYTANII? ZASADY RUCHU DROGOWEGO W UK

 1. Najtrudniej dla mnie byłoby przestawić się na kierownicę po innej stronie w aucie i jazdę ciągle lewym pasem. Inne tematy wydają się do ogarnięcia 🙂 Ile czasu zajęło Ci przestawienie się na brytyjskie drogi?

  Polubienie

 2. Na razie to nie mój problem, ale planuję niedługo zrobić prawko i wtedy będzie zabawa. Tak jak napisałaś, na wyspach kierowcy są uprzejmiejsi … niestety, ale gdy w Irlandii ktoś za szybko zasuwa starym bmw, lub innym starym samochodem z duża pojemnością, i ryzykownie wyprzedza w bezsensownych miejscach, to jest to z dużym prawdopodobieństwem imigrant ze wschodnie Europy. Okropny stereotyp, ale zazwyczaj okazuje się odzwierciedlać fakty.

  Polubienie

   1. Droższe … to słowo klucz … droższe w Polsce czyli można się pochwalić przed rodziną, w Irlandii tanie, bo Irlandczcy chcą się pozbyć samochodu, któremu już skończyła się gwarancja, naprawy są drogie, a ubezpieczenie pochłania wypłatę. Niestety przyjeżdżamy do innego kraju ze sposobem myślenia z innego kraju. Czasami to się ludziom zmienia, czasami nie, to zależy od człowieka. Wysokie kary za brawurową jazdę też moga czegoś nauczyć.

    Polubienie

  1. Przepisy w Uk mówią, że klaksonów nie powinno się używać po 23.30. A to, że niektórzy kierowcy ich nie używają, to inna sprawa. Np. Limity dotyczące prędkości też są, a na pewno nie każdy ogranicza prędkość. W każdym kraju znajdzie się ktoś łamiący przepisy, bo to chyba oczywiste 🙃

   Polubienie

 3. Od lat mieszkam w Irlandii Półn – niestety nie wiedzą tu do czego służą kierunkowskazy, a i problem mają z pierwszeństwem. Wolą poczekać – mimo iż mają pierwszeństwo, więc nie jest łatwo się tu poruszać

  Polubienie

 4. Bardzo ciekawy wpis, przeczytałam z uwagą, bo jeżdżę autem, raczej mało możliwe, żebym kiedyś jeździła w UK, chociaż kto wie. Rozwialas mi wiele wątpliwości i rzeczy, których zwyczajnie byłam ciekawa, pozdrowka 😊

  Polubienie

 5. Ja z racji braku prawa jazdy i bardzo małego zainteresowania, aby w najbliższym czasie go zrobić, pewnie i tak bym się poruszała albo busami, albo taksówką 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s