ZALETY I WADY PRACY ZA GRANICĄ

uk

Wyjazdy do pracy za granicę,  na przestrzeni czasu, cieszą się dużą popularnością. Wysokie zarobki i chęć poznania nowego kraju sprawiają, że wiele osób chce doświadczyć tego na własnej skórze. Podjęcie decyzji na temat wyjazdu, nie jest takie łatwe. Dlatego bardzo ważne jest, aby poważnie przemyśleć, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania. Czego można się spodziewać wyjeżdzając do obcego kraju? Czy w ogóle warto pracować za granicą?

 


Kierując się własnym doświadczeniem, muszę przyznać, że decyzja dotycząca wyjazdu do pracy za granicę, jest bardzo trudna. Pamiętam, że przed swoim pierwszym wyjazdem do Wielkiej Brytanii, byłam w dużym stresie. To miała być moja pierwsza tak daleka podróż i jednocześnie pierwsza praca. To był wielki przełom w moim życiu. Długo się zastanawiałm, czy w ogóle się na to zdecydować. Bo to przecież nowe miejsce, obcy ludzie, inny klimat i rozłąka z rodziną…Byłam wręcz przerażona. Nie było łatwo podjąć taką decyzję, jednak w końcu zaryzykowałam. Pomyślałam sobie, ” jeśli się nie odważę, to potem będę żałować, że nawet nie spróbowałam.” Kierowała mną również myśl o tym, że to przecież nie koniec świata i zawsze mogę wrócić, jak mi się nie spodoba. Początkowo wyjechałam Do Anglii na cztery miesiące. Bardzo często dzwoniłam do rodziny bądź znajomych, by choć na odległośc było mi trochę „raźniej.” Rodzice bardzo mnie wspierali i jednocześnie się marwili (jak to rodzice najmłodszej córki). Często powtarzali i do dziś tak mówią, że zawsze mogę wrócić do Polski. Z taką myślą jest mi łatwiej tutaj przebywać, bo wiem, że mam do czego wracać:) I tak to już trwa ładnych kilka lat. Chyba się przyzwyczaiłam do tego, że mieszkam w obcym kraju. Choć przyznam, że czasem nie jest łatwo, zwłaszcza teraz, jak w Uk nie jest wyjaśniona sprawa z brexitem.

Zobacz także ⇒ Jak skutecznie znaleźć pracę w Anglii podczas sezonu wakacyjnego?

travel-2313444_1920

Wyjazdy do pracy za granicę, już od wielu lat są bardzo popularne. Emigranci jako punkt docelowy, najczęściej wybierają kraje takie jak: Niemcy, Holandia, Norwegia czy Szwecja. Odsetek Polaków wyjeżdżających w ostatnim czasie do Wielkiej Brytanii, uległ znacznemu zmniejszeniu. To wszystko za sprawą chaosu, jaki jest spowodowany brexitem. Natomiast liczba osób przyjeżdżających do Uk z Rumunii i Bułgarii, gwałtownie wzrosła. To daje trochę do myślenia, dlaczego akurat ludzie z tych krajów tak bardzo skupili się na wyjeździe na Wyspy Brytyjskie.

ZALETY PRACY ZA GRANICĄ

Wysokie zarobki

Każdy wyjeżdża za granicę głównie po to, żeby zarobić większą ilości pieniędzy. Nie da się ukryć, że pracując w innych krajach, zarabia się więcej niż w Polsce. Minimalne wynagrodzenie jest zancznie wyższe, co pozwala zapewnić nam stabliniejszą przyszłość finansową. W takiej sytuacji, nie trzeba się martwić czy starczy nam pieniędzy do końca miesiąca. Jeśli mamy stały dochód i unormowaną sytuację w pracy, można wydawać pieniądze na to, na co mamy ochotę. W wielu przypadkach ludzie pracujący za granicą, odkładają je na dalsze lata. Dzięki temu, swobodnie można wrócić po kilku latach do kraju i zainwestować zarobione pieniądze w kupno mieszkania, domu bądź założyć własny biznes.

cat-602944_1920

euro-870757_1920

Nauka języka obcego

Wyjazd do pracy za granicę, jest świetną okazją, aby podszlifować sobie znajomość języka obcego. Uważam, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na naukę języka. W szkole jesteśmy uczeni definicji książkowych, która często różni się od praktyki i prawidłowego sposobu mówienia. Natomiast będąc za granicą, możemy wsłuchać się w mowę obcokrajowców. Takie doświadcze pomoże nam praktykować znajomość języka, przyswajać go i zrozumieć. Ważne są również same chęci nauki oraz ciekawość tego, co inni mówią. Jeśli przełamiemy barierę językową i zaczniemy rozmawiać w obcym języku, to będzie dużo łatwiej się go nauczyć.

Zdobycie nowego doświadczenia/Rozwój osobisty

Doświadczenie w pracy jest bardzo ważne, a zdobycie go poza granicami naszego kraju, daje nam dużo możliwości. Dzięki temu, możemy zyskać więcej umiejętności, często nawet zdobyć nowe zainteresowania. Wyjazd za granicę, pozwala na kształtowanie samego siebie. Sprawia, że chcemy się bardziej rozwijać i wykorzystywać zdobytą wiedzę w codziennym życiu. Pierwsza praca za granicą wiąże się z dużą dawką stresu. Jeśli go pokonamy i poradzimy sobie z trudnościami jakie napotkamy na drodze, zyskamy większą pewność siebie. Ponadto będzie to miało znaczący wpływ na szybkie usamodzielnie się. Szczególnie młodych ludzi, którzy wyjeżdżają z rodzinnego domu i wkraczają w etap dorosłości. Dzięki temu, można nauczyć się samodzielnie radzić z problemami, poznać to czego się naprawdę chce od życia oraz docenić to, co było w naszym kraju.

aerial-view-3751384_1920

Poznanie nowego kraju/Atrakcje turystyczne

Podróże są bardzo istotne w naszym życiu, pozwalają nam poznać nowe miejsca, narodowości i kulturę. To chyba jeden z elementów, który najbardziej mi się podoba przebywając za granicą. Ze względów turystycznych, mieszkanie w Anglii przynosi mi wiele radości. Fajne jest to, że mogę być w miejscach, które dawniej znałam tylko z geografii lub książek. Tradycje panujące w danym kraju, sposób życia ludzi oraz piękne miejsca sprawiają, że wyjazd staje się bardzo atrakcyjny. Dzięki temu, mamy możliwośc poznć nowych ludzi, porozmawiać w innym języku oraz odkryć w sobie duszę podróżnika. To niezapomniana pamiątka na całe życie 🙂

Dover

Dover

WADY PRACY ZA GRANICĄ

 

Rozłąka z bliskimi

Podróż do pracy w innym kraju, niestety często wiąże się z opuszczeniem rodziny i znajomych. Sama musiałam tego doświadczyć i przyznam, że było to dla mnie bardzo trudne. Myśl o tym, że nie będą mogła często się widywać z bliskimi, sprawiła mi najwięcej smutku… Niestety, ale to nie było inne miasto, z którego mogłam sobie co weekend przyjeżdżać do domu. Często odległość od miejsca, w którym przebywamy, jest zbyt daleka, by móc regularnie spotykać się z rodziną czy przyjaciółmi. Myślę, że jest to najtrudniejsze do przetrwania, szczególnie na samym początku wyjazdu. Można dzwonić, pisać, porozumiewać się na skype, jednak to nie to samo, co spotkać się osobiście. Podczas wyjazdu odczuwamy tęskonotę, brakuje nam naszych bliskich i trudno nam pogodzić się z tym, że nie ma nas w kraju.

Problem w porozumiewaniu się

Przebywanie w obcym kraju, jest równoznaczne z posługiwaniem się innym językiem. To z kolei może przyczynić się do powstawania nowych problemów. Znając jedynie język polski i wyjeżdżając do pracy za granicę, jesteśmy zdani sami na siebie, Szczególnie jeśli chcemy wyjechać na własną rękę, bez znajomych czy rodziny. Taka wyprawa może okazać się bardzo trudna i przynieść więcej rozczarowania niż pożytku. Nie ma się co oszukiwać, bez znajomości języka obcego, nie uda nam się znaleźć super pracy. W takim przypadku pozostaje cięższa (głównie fizyczna praca), z której raczej nie będziemy zadowoleni. Choć czasem bywają też wyjątki, w których np. osoby znające dobrze język angielski pracują w miejscach, w których znajomość języka obcego, nie jest kluczowym elementem. Brak komunikacji z obcokrajowcami sprawia, że ciężko jest poradzić sobie w codziennych sprawach. W trudnych sytuacjach, walka o swoje prawa będzie wręcz niemożliwa. Dlatego też, nie znając języka obcego, najlepiej jest jechać za granicę z kimś, kto pomoże nam porozumiewać się i dogadać

Przystosowanie się do otoczenia

Mieszkając w Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do innych poglądów. W momencie wyjazdu za granicę wszystko się zmienia. Nie ma już wokół nas tego, co na co dzień nas otaczało. Jest inna kultura, inne narodowości, inny język. To może być trudne do akceptacji i spowodować, że wiele osób nie będzie umiała odnaleźć się w nowym miesjcu. Wówczas praca za granicą, może okazać się strzałem w kolano. Nigdy nie ma gwarancji, że będzie tak, jak sobie to wyobrażaliśmy. Często może być zupełnie inaczej. Wyjeżdżając za granicę, szczególnie pierwszy raz, możemy się spodziewać trudności w znalezieniu lepszego mieszkania. Na pewno nie będzie tak łatwo tego dokonać jak w Polsce. Przeważnie ceny są znacznie wyższe, co automatycznie wpływa na ograniczenie naszego budżetu. Z tego powodu, wiele osób decyduje się na wynajem pokoju, który wiąże się (jeśli wyjeżdżamy samodzielnie) z mieszkaniem z obcymi osobami. To znacznie obniża komfort i sprawia, że źle czujemy się w takim miejscu.

travel-2335026_1920

cat-2570486_1920

CZY WARTO WYJEŻDŻAĆ DO PRACY ZA GRANICĘ? CZY LEPIEJ ZOSTAĆ W KRAJU?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy ma inne oczekiwania. Myślę, że to bardziej kwestia indywidualna. Przed wyjazdem należy na spokojnie rozważyć wszystkie „za i przeciw.” Trzeba pomyśleć nad tym, czego oczekujemy od wyjazdu, w czym ma nam pomóc, z czym raczej sobie nie poradzimy. Jeśli mamy zamiar pierwszy raz jechać do pracy za granicę, najlepiej jest zrobić kilkumiesięczną próbę. Na początek wystarczy pojechać na dwa lub trzy miesiące. To pozwoli osobiście sprawdzić, czy takie rozwiązanie w ogóle wchodzi w grę. Nie ma co od razu planować na rok z góry, bo tak naprawdę, nigdy nie waidomo, co na nas po drugiej stronie czeka.

uk

Znajomość obcego języka to druga, bardzo istotna sprawa. Jeśli język angielski, niemiecki czy jakikolwiek inny, nie jest waszą mocną stroną, to lepiej jest się wybrać z kimś, kto będzie w stanie się dogadać i ewentualnie doradzi w trudnych sytuacjach. Niestety do dnia dzisiejszego ludzie wyjeżdżają w ciemno, szukając pracy na własną rękę i kompletnie nie znając języka. Taka decyzja może przynieść finał zupełnie inny niż się tego spodziewamy.

Mimo tego, że sytuacja na polskim rynku pracy znacznie sie poprawiła, duża ilość osób nadal próbuje budować swoją przyszłośc poza granicami kraju. Jeśli mamy na celu większy zarobek i jesteśmy w stanie jakiś czas być z dala od naszych bliskich, to warto wyjechać choć na krótki czas. Dzięki temu, będziemy mogli ustabilizować przyszłość, zdobyć nowe doświadczenie oraz poznać swoje możliwości.

Co myślicie o pracy za granicą? Czy wyjeżdżaiście kiedyś do innego kraju?

46 myśli na temat “ZALETY I WADY PRACY ZA GRANICĄ

 1. Wyjeżdżałam do kilku krajów ale tylko w celach podróżniczych 🙂 Praca za granicą kompletnie nie jest dla mnie, choć z całą techniczną stroną myślę, że bym sobie poradziła. Ale emocjonalnie nie. Właśnie ze względu na wadę jaką jest rozłąka z rodziną (mamy bliskie relacje, spotykamy się często, codziennie rozmawiamy) i dodatkowo poczucie braku przynależności do danego kraju. Póki sytuacja materialna pozwala mi żyć we własnym kraju i póki żyją moi rodzice (oby jak najdłużej) nie chcę nawet myśleć o tęsknocie, rozłące, odwiedzinach dwa razy na rok czy rozmowach przez ekran. Cierpiałabym strasznie i moja rodzina również. Dlatego z całego serca doceniam, że nie muszę emigrować.

  Polubienie

  1. Głównym powodem, który jest na minus bycia za granicą, to właśnie tęsknota za bliskimi. Dla wielu osób to jest zbyt trudne i dla mnie w pewnym momentach też. Dlatego rozumiem, że ciężko jest opuścić kraj, w którym spędziło się długi okres swojego życia.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Dokładnie tak i dlatego kompletnie sobie tego nie wyobrażam.. Oczywiście gdyby nie było już innego wyjścia, to i taką próbę można podjąć. Ale znam swoich rodziców i siebie też, długo tak żyć byśmy nie dali rady. A Ty często przylatujesz do kraju, rodzeństwo tam zostało? Jak Twoi rodzice radzą sobie z tęsknotą? Nie chciałabym by moje dziecko żyło za granicą, a w takim układzie żyje teraz niestety wiele rodzin..

    Polubienie

   2. W Polsce bywam różnie. Czasem co kilka miesięcy i zostaję na miesiąc lub dwa, a czasem na dłużej. Moja rodzina jest w Polsce, tylko kuzyni też są w Anglii. Rodzice bardzo tęskną i oczywiście chcą żebym wróciła. Trochę się chyba już przyzwyczaiłam i dlatego tu zostałam. Jednak swojej przyszłości nie widzę za granicą, dlatego na pewno nie zostanę tu na stałe.

    Polubienie

   3. Ze względu na rodziców to dobrze.. Choć jak się Twoje życie potoczy to się okaże. Ten wyjazd, praca i nauka języka na pewno bardzo dużo Ci dały i dają nadal. Doświadczenie, sprawdzenie swoich sił, zarobki i te wszystkie plusy, które wymieniłaś. Gdyby tylko ta Anglia była bliżej.. 😉 Powodzenia i miłego weekendu 👋

    Polubienie

  2. Mnóstwo znajomych w ten sposób dorabia. Niestety często kosztem rodzin. Byłam świadkiem rozpadu wielu małżeństw z powodu rozłąki i cierpienia tzw. eurosierot.

   Polubienie

   1. Dokładnie, dla rodziny taka rozłąka to ciężka próba.. która często kończy się jej rozpadem. Też mam takie przykłady i w rodzinie i wśród znajomych. Co innego gdy małżeństwo może emigrować razem, ale i to nie zawsze się sprawdza. Taki zupełnie inny świat, bez znajomych, znanych miejsc i odległości od tych bliskich, co tu zostali. Dla mnie to odpada, całkowicie.

    Polubienie

   2. Też mam takie zdanie, że małżeństwa na odległość długo nie przetrwają. Życie na odległość nie jest dobre i też znam osoby, które traciły rodzinę, przez wyjazd za granicę. Nawet znam pary, które się rozpadały jakiś czas po przyjeździe do obcego kraju. Różnie to może być…

    Polubione przez 1 osoba

 2. Jurek Owsiak powiedział, że każdy powinien spędzić poza krajem conajmniej dwa lata, żyjąc gdzieś na obczyźnie. Zmieniają się i poszerzają się horyzonty. Uważam, że to jest bardzo ważne.

  Polubienie

 3. Wszystko ma swoje wady i zalety. Jeden dostrzeże jedno a drugi co innego a inny zacznie na to patrzeć dopiero kiedy pozna opinie innych. Przydatne są takie spostrzeżenia i doświadczenie 🙂

  Polubienie

   1. Racja ale nawet czyjeś spojrzenie daje taki wgląd czego można się spodziewać… a to jak odczujemy dane kwestie to już sprawa indywidualna.. najwyżej człowiek zostanie zaskoczony (pozytywnie lub negatywnie) 😉

    Polubienie

 4. Bardzo ciekawy post, zawsze zastanawiałam się jak to jest, czy jest to bardzo obciążające psychicznie itp. Ja osobiście nie mam potrzeby, by pracować za granicą, ale to właśnie o tą potrzebę chodzi, dla niektórych to jedyne rozwiązanie z jakiejś sytuacji, inni wyjeżdżają, bo po prostu chcą. Na pewno łatwiej jest ludziom, których nic zbytnio w ich kraju nie trzyma.

  PS: Fajna koszulka 😉

  Polubienie

 5. Oj tak nauka w naturalnym środowisku gdzie nie ma wyjścia bo w innym języku sie człowiek nie dogada jest najskuteczniejsza. Moja nauczycielka z liceum mówiła że ona specjalnie za granicą rodaków unika właśnie po to by jak największy kontakt mieć z językiem.
  Pozdrawiam 🙂 życzę miłej niedzieli.

  Polubienie

 6. Jak zwykle świetny wpis. Dobrze, że napisałaś o tym wszystkim obiektywnie, przedstawiając również wady pobytu za granicą, nie tylko zalety – bez czarowania. Uważam, że wykazałaś wielką odwagę, wyjeżdżając. Moim zdaniem praca za granica, to wielka szansa, jesli chodzi o zarobki, wymaga to jednak,tak jak piszę, odwagi i siły wewnętrznej, Ja nie wiem, czy bym się na to zdobyła.

  Polubienie

 7. Ja miałam szczęście zaraz po studiach znaleźć pracę w zawodzie i jestem z niej zadowolona. 🙂 Na chwilę obecną nie czuję potrzeby by myśleć nawet o takim wyjeździe, ale nigdy nie wiadomo co przyniesie życie. Myślę, że gdybym miała pracować w Polsce za najniższą krajową, to całkiem poważnie myślałabym o wyjeździe.

  Polubienie

 8. Ja patrzę na to z jeszcze innej perspektywy: zabezpiecznia na starość. Niestety emerytury dla mojego pokolenia są proponowane tak niskie, że po prostu nie warto tej emerytury w Polsce odkładać, bo to w zasadzie pieniądze wyrzucone w błoto. Nie planuję z wielkim wyprzedzeniem, więc nie wiem jak mi się ułoży na obczyźnie. Dzisiaj żałuję, że wyjechałam tak późno.

  Polubienie

  1. Fajnie, że miałeś okazję doświadczyc tego na własnej skórze. masz dzięki temu jakieś swoje własne spostrzeżenia 🙂 super, że pracując za granicą zauważyłeś te same rzeczy.:) To gdzie jest nam lepiej, to kwestia indywidualna. Tobie widocznie Polska bardziej służy, a to jest ważne, żeby czuć się dobrze w danym kraju.

   Polubienie

 9. Może trochę nie na temat i wiem, że pisałam Ci to wiele razy ale masz mega, mega włosy ! ❤
  Co do pracy za granicą, nie wiem czy odważyłabym się na wyjazd z Polski. Nie zniosłabym rozłąki z rodzicami…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s