BREXIT POD LUPĄ | CZY WYJŚCIE WIELKIEJ BRYTANII Z UNII EUROPEJSKIEJ JEST DOBRĄ DECYZJĄ?

brexit-3579599_1920

Od dłuższego czasu w Wielkiej Brytanii głównym tematem do rozmów w parlamencie, jest wyjście Brytyjczyków z Unii Europejskiej. Nie da się ukryć, że sytuacja ta ma negatywny wpływ na emigrantów przebywających w UK, w tym Polaków. Czy emigranci na Wyspach Brytyjskich będą nadal mogi przebywać i pracować ? Czy Brexit spowoduje, że większość Polaków zdecyduje się wrócić do swojego kraju?


Pamiętam jak niemal dwa lata temu, gdy odbywało się gosowanie dotyczące brexitu, pomyślałam: „Wyjście z Unii…nie, przecież Wielka Brytania sobie nie poradzi. Unia Europejska to dla tego kraju ratunek, a nie kara. Raczej byłam spokojna, bo nawet nie przypuszczałam, że sami podejmą taką decyzję. Następnie przyszły wyniki głosowania i wtedy bardzo się zdziwiłam. No bo jak to? Większość obywateli UK zdecydowało, aby wyjść z Unii Europejskiej?! Mnóstwo emigrantów nie sądziło, że w ogóle to nastąpi. Informacja o wynikach głosowania, była dużym zaskoczeniem.

DLACZEGO WIELKA BRYTANIA POWINNA ZOSTAĆ W UNII EUROPEJSKIEJ?

Mieszkając tutaj można zauważyć jakie Anglicy mają podejście i zaangażowanie do różnych spraw. Nie da się ukryć, że są bardzo, ale to bardzo leniwi! Jestem w szoku jak dowiaduję się, że dużo młodych ludzi, jako sposób na życie uznaje, tzw. 500 plus (w polskim znaczeniu) czyli tzw. benefity. Zamiast iść do pracy, wolą być bezrobotni i brać zasiłek na dzieci. Oczywiście zdarza się też, że emigranci korzystają z benefitów, ale na pewno nie jest to na tak dużą skalę, jak w przypadku Brytyjczyków. Mała część Anglików jest chętna do pracy, ale jeśli już pracują, to robią to tak, aby się nie przemęczać… Pamiętam historię, w której sześciu Brytyjczyków było potrzebnych do wymiany żarówki przy sygnalizatorze świetlnym! Kierowcy, którzy to widzieli nie mogli wyjść z podziwu i aż robili im zdjęcia. Sytuacja śmieszna, ale zarazem zaskakująca, że takie rzeczy mają tu miejsce. Ale przecież pracować ktoś tutaj musi. Fabryki same nie będą funkcjonować. Owoce i warzywa same się nie zbiorą. W sklepach też ktoś musi obsługiwać klientów.

brexit-1478084_1280

Jak sobie pomyślę o tym, że Anglik miałby pracować jako pracownik fizyczny, to szczerze, aż śmiać mi się chce… Niestety, ale oni takich prac unikają jak ognia! Owszem zdarza się, że są na jakimś magazynie, ale przeważnie są na zupełnie innych warunkach niż emigranci. Bardzo często takie osoby są np. managerami, czyli z dala od cięższej pracy. Prawda jest taka, że wszelkie zbiory owoców i warzyw odbywają się dzięki emigrantom. Znam wiele osób, które pracują na farmach i żadna z nich nie jest Anglikiem. Taka sama sytuacja dotyczy większych zakładów produkcyjnych. W takich miejscach przeważająca liczba osób pracujących, to również obcokrajowcy.

Podczas głosowania za wyjściem z Unii Europejskiej, Brytyjczycy chyba zapomnieli właśnie o takich miejscach jak fabryki. Jeśli Anglik będzie w takim miejscu pracował, to taką samą pracę co emigrant, wykona zamiast w trzy godziny w osiem. Niejednokrotnie pracowałam z Brytyjczykami w różnych miejscach i widziałam jak wygląda ich zaangażowanie i jakie mają tempo.

Tymi przykładami zmierzam do tego, że Brexit może spowodować, że emigranci będą zmuszeni do wyjazdu z UK lub na skutek niekorzystnej sytuacji, sami będą chcieli stąd wyjechać. Już można zauważyć, że od zeszłego roku właśnie pod wpływem „niepewności” ze względu na Brexit, wiele osób wyjechało. W tym bardzo dużo Polaków. Kiedyś w zakładach produkcyjnych była ich naprawdę spora ilość. Dziś jest ich zdecydowanie mniej.

Niestety emigranci na przestrzeni czasu również zmienili się na gorsze. Niektórzy z nich są niemili dla innych obcokrajowców, a nawet złośliwi. Słyszałam też o sytuacjach, w których Polacy w rozmowie z innymi Polakami nie przyznawali się do tego, że są z Polski i mówili do nich w języku angielskim! Widać, że czują się na Wyspach Brytyjskich tacy ważni, że aż udają, że są Anglikami. No cóż, pomyśleć, co kraj potrafi zrobić z człowiekiem…

brexit-3873554_1920

Transport produktów z innych krajów Europejskich do Anglii, to kolejny powód, który powinien dać do myślenia Brytyjczykom, że Brexit to zła decyzja. Bardzo dużo produktów jest sprowadzanych z Niemiec, Holandii, Polski Francji itp. Dobrym przykładem jest choćby supermarket Lidl. Znaczna ilość produktów w nich się znajdujących, jest z Niemiec. Ceny w nim przeważające są zazwyczaj niższe niż w innych typowo angielskich supermarketach. Dlaczego tak się dzieje? Właśnie z powodu transportu tańszego towaru z zagranicy.

Brytyjczycy początkowo mieli oderwać się z Unii Europejskiej w marcu tego roku. Kilka miesięcy przed tym wydarzeniem, zrobiło się totalne szaleństwo z kupnem towarów z innych krajów Europejskich. Na promach i eurotunelu utworzyły się kolejki. Na autostradach, głównie w kierunku Londynu, można było zauważyć, jak duża ilość ciężarówek zagranicznych, przemierzała przez angielskie drogi. Brytyjczycy w obawie wzrostu cen za produkty sprowadzane z zagranicy, postanowili zrobić sobie zapas, chyba na rok. Z tego powodu, co chwilę zamawiali kolejne ciężarówki z towarami.

brexit-4131852_1920

Jeśli Wielka Brytania przestanie być członkiem Unii Europejskiej, rozliczenia handlu również ulegną zmianie. Przywóz i wywóz towarów będzie wiązał się z koniecznością odprawy celnej. Twardy Brexit dodatkowo spowoduje utrudnienia w działalności firm przewozowych transportujących towary przez Kanał La Manche. Czas transportu ładunków ulegnie znacznemu wydłużeniu oraz wzrosną jego koszty. Nie tylko celnicy będą przeszkodzą. Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej całkowicie zmieni sposób rozliczania VAT. Transakcje z tym krajem, nie będą już rozliczane na zasadadzie wewnątrzwspólnotowej dostawy. Rozliczanie odbywać się będzie na zasadach eksport i import. Jeśli Brexit wygra, na granicy tego kraju zaobserwujemy szlabany, a tysiące ciężarówek z Unii Europejskiej, zostanie poddanych kontroli celnej. Co za tym idzie? Powstanie totalny chaos. Masakryczne kolejki na promach w Dover oraz masowe opóźnienia przejazdów. Obecnie przeprowadzane są głównie kontrole paszportowe i trwa to około 2 minut. Jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia, czas ten może się znacznie wydłużyć, a w konsekwencji spowodować korek o długości nawet 20 km.

Ciekawostka

Dover to miasto portowe, znajdujące się w hrabstwie Kent, w południowo – wschodniej Anglii. To właśnie tam tajemniczy artysta – Banksy, na jednym z budynków wykonał pracę dotyczącą brexitu. Banksy w swoich pracach ma na celu komentowanie rzeczywistości społeczno – gospodarczej. Nie bez powodu wybrał akurat nadmosrskie miasto Dover. Ulica, na której powstało dzieło, jest głównym punktem poruszających się osób w kierunku Wielkiej Brytanii oraz Francji. Dlatego, każdy kto wybiera się na prom, z pewnością zobaczy to dzieło.

Na muralu Banksy’ego możemy dostrzec, ogromną flagę Unii Europejskiej. Obok niej stoi na szczycie drabiny pracownik, który młotem skuwa jedną z gwiazd. Następnie zaczyna się rozpadać na kawałki, a fragmenty spadają na ziemię. Jasno niebieskie tło zaczyna pękać, gdy uszkodzenia rozprzestrzeniają się na całej powierzchni flagi.

Polityczna forma artysty, ma na celu przedstawienie oderwanie się Wielkiej Brytanii, z kręgów Unii Europejskiej.

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie tego dzieła. Udało mi się je sfotografować, jak byłam w Dover 🙂

Banksy brexit

Banksy brexit

KIEDY BĘDZIE BREXIT?

Początkowa data wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej była przypisana na marzec tego roku. Sytuacja polityczna jednak uległa zmianie, gdyż premier Theresa May złożyła wniosek do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, o wydłużenie terminu Brexit na 30 czerwca. Ostatecznie jednak doszło do porozumienia i przewidziano datę na 31 października – czyli w Halloween.
Niestety pod presją stresu i braku poparcia jej pomysłów, premier Theresa May, zdecydowała odejść z obecnej funkcji premiera. Nie chce prowadzić już spraw związanych z brexitem. W związku z tą sytuacją, zapowiadane są wybory na nowego premiera Wielkiej Brytanii. To wydarzenie oznacza ciągłą niepewność co do ostatecznej daty brexitu, a w konsekwencji nawet do tzw. twardego brexitu.

brexit-4175466_1920

CZY PO BREXICIE POLACY BĘDĄ MUSIELI OPUŚCIĆ WIELKĄ BRYTANIĘ?

Opuszczenie przez Wielką Brytanię Unię Europejską, wiąże się z dużymi zmianami wśród emigrantów. Każda osoba tu przebywająca z krajów Unii Europejskiej, będzie miała obowiązek złożyć wniosek o status osoby osiedlonej. Taki system został już uruchomiony 30 marca. Na stronie rządowej są dwa ostateczne terminy na składanie wniosków o settled status:

30 czerwca 2021 roku – w przypadku Brexitu z umową
31 grudnia 2020 roku – w przypadku Brexitu bez umowy

Wniosek o status osoby osiedlonej powinna złożyć każda osoba, która wiąże swoją przyszłość w Wielkiej Brytanii oraz zamierza tu pracować. Status ten otrzymają obywatele UE, którzy udowodnią, że do 31 grudnia 2020 r. na Wyspach Brytyjskich przebywali minimum pięć lat.
Cała ta sytuacja związana z brexitem jest bardzo niekorzystna i powoduje wielką niepewność wśród emigrantów. Wielu osobom nie podobają się nadchodzące zmiany, w związku z czym sami decydują się opuścić Wielką Brytanię. Mimo, że nikt oficjalnie nie ogłaszał, że Polacy będą musieli wyjechać, znaczna część z nich woli już wrócić do kraju.

CZY BREXIT SPOWODUJE WZROST CEN ?

Jeśli nastąpi tzw. twardy brexit, możemy się spodziewać gwałtownego wzrostu cen za towary sprowadzane z krajów UE. Do Wielkiej Brytanii transportowane są produkty spożywcze, kosmetyki, artykuły chemiczne i wiele innych. W większości supermarketów, w tym w niemieckim Aldi i Lidlu, można zauważyć, że ceny niektórych produktów już poszły w górę. Niestety, ale jest to dopiero początek wzrostu. Po wyjściu z Unii Europejskiej, ceny za poszczególne produkty, będą jeszcze wyższe niż dotychczas.

eu-1473958_1920

BREXIT A KURS FUNTA

To chyba jeden z najbardziej drastycznych skutków, jaki może przynieść Brexit. Jeszcze dwa lata temu kurs funta wynosił około 5,30 zł. Od momentu, w którym coraz głośniej się mówi o opuszczeniu przez Wielką Brytanię UE, kurs funta zaczyna gwałtownie spadać. W zeszłym roku funt wynosił około 4,60 zł.
W marcu tego roku trochę się podniósł, ale sytuacja znów zaczyna się zmieniac. Jeśli Brexit będzie bez zawarcia porozumienia między Unią Europejską, a Wielką Brytanią, przyniesie negatywne skutki dla wartości funta.

BREXIT Z MOJEGO PUNKTU WIDZENIA

Jak wspomniałam na samym początku, uważam, że Wielka Brytania podjęła pochopną decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej. Decyzja ta przyniesie im więcej problemów niż korzyści. Obecnie mają możliwość sprowadzania tańszych towarów z krajów UE oraz wsparcie dobrych pracowników, których praca przynosi więcej efektów niż w przypadku Brytyjczyków.

Teraz już dużo emigrantów opuszcza Anglię, w obawie przed nadchodzącą przyszłością oraz dlatego, że jest tu coraz gorzej. Jeśli więc dojdzie do brexitu, Anglicy będą musieli liczyć sami na siebie i pozostaną bez wsparcia krajów należących do Unii Europejskiej. Mimo wszystko w głębi serca myślę, że ostatecznie Wielka Brytania zrezygnuje z brexitu. Już tyle razy była przesuwana data na wyjście z UE, że może w końcu zaczyna do nich docierać, że to zła decyzja. Czy mieszkając W UK obawiam się co mnie tutaj czeka? Nie nazwę tego strachem, bo na obecną chwilę dobrze się tutaj czuję. W jakimś stopniu odczuwam zmiany związane z brexitem i napewno nie jest tak, jak było jeszcze kilka lat temu. Człowiek całe życie szuka lepszej przyszłości i nie ukrywam, jeśli uznam, że inna droga będzie dla mnie lepsza, to po prostu nią pójdę. Czas pokaże, co tak naprawdę potoczy się dalej na Wyspach Brytyjskich.

IMG_20190929_133751

WP_20181027_16_13_38_Pro

POLECAM RÓWNIEŻ WPISY:

» Panika wśród Brytyjczyków | Fałszywa czarna wdowa atakuje Wielką Brytanię
» Co może nam przeszkadzać przebywając w Anglii?

Co myślicie na temat brexitu? Czy uważace, że Wielka Brytania podejmuje dobre decyzje, w związku z wyjściem z Unii Europejskiej?

22 myśli na temat “BREXIT POD LUPĄ | CZY WYJŚCIE WIELKIEJ BRYTANII Z UNII EUROPEJSKIEJ JEST DOBRĄ DECYZJĄ?

 1. Tak szczerze, to wątpię, że Wielka Brytania wyjdzie z Unii. Wychodzą z niej już tak długo, teraz w czerwcu będzie 3 lata od referendum. Tak więc myślę, że do wyjścia nie dojdzie 😉 Chyba, że będzie inaczej. Dobrze, że piszesz o takich ważnych tematach u siebie na blogu. 🙂

  Polubione przez 1 osoba

   1. Powiem szczerze, że szczególnie nie interesowałam się tym tematem, więc nie mam zdania. Nigdy nie byłam w Anglii, rzadko oglądam telewizję, więc nie znam do końca sytuacji.

    Polubienie

 2. Temat jak najbardziej ważny i ciekawy super, że został on poruszony 🙂 Osobiście nie mam zdania co do wyjścia a Unii. Pozdrawiam serdecznie 😊

  Polubione przez 1 osoba

 3. Bardzo podoba mi się ten tekst. Nie wiedziałam, że tak się dzieje w Wielkiej Brytanii. Byłam tam kilka lat temu, ale widać, że od mojego ostatniego pobytu sporo się tam zmieniło.
  Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

 4. Nie wypowiem się , czy Brexit jest dobrą, czy złą decyzją, bo uważam, że mam za małą wiedzę na ten temat, żeby móc wyciągnąć jakieś wnioski. Ale z wielkim zainteresowaniem przeczytałam Twój artykuł, zgromadziłaś mnóstwo faktów i dałaś mi do myślenia. Zaskoczył mnie i trochę rozbawił stosunek Anglików do pracy – to jak oni sobie dadzą radę, jeśli opuszczą ich emigranci? Może po prostu będą musieli nauczyć się pracować 😉
  Generalnie wykazałaś dużo negatywnych dla Anglii skutków wyjścia z Unii. Pewnie to wszystko jest słuszne. Z drugiej strony – to taka moja kompletnie subiektywna uwaga laika – pełna suwerenność jest pociągająca. A prawdą jest, że tylko poza Unią kraj może być w pełni suwerenny.
  Bardzo dobry artykuł, Aniu, pozdrawiam! 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 5. Jestem bardzo ciekawa jak potoczą się losy Wielkiej Brytanii.
  Sądzę, że decyzja o odejściu z UE została podjęta zbyt pochopnie.
  Pozdrawiam serdecznie!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s